Dobrodružství pro velké i malé: Polární noc už potřetí

1544557_878988938818604_210974112928913244_n

/ROZHOVOR/ Znovu je tu dobrodružství pro ocelové muže, udatné ženy a nebojácná robátka. Tma plná chladu, nebezpečí, rumu, hladové zvěře, praskání ledu a všech nástrah, které dokáže děsivý únor v Bystrci nabídnout. Polární noc! Už třetí ročník mrazivého zimního dobrodružství pořádá Klub rodičů a přátel ZŠ Heyrovského 32. Jste-li drsní, odvážní a nesmlouvaví, můžete se spolu s nimi vydat na zamrzlou hladinu Brněnské přehrady. S pomocí a radou zkušených táborníků strávíte nezapomenutelnou noc pod hvězdami, za zvuků praskajících ker, syčení vařiče a houkání sov. My jsme o pár slov k akci pořádali vůdce polárníků, Viktora Lošťáka.

Letos už třetím rokem pořádáte Polární noc. Oč jde?

Polární noc je přespání v únoru pod stanem nebo pod širákem. Ideálně na ledu, tedy na zamrzlé Brněnské přehradě, ale když přehrada nezamrzne, tak někde jinde v Bystrci či bezprostředním okolí. Je to taková dobrodružná akce pro děti a zábava pro jejich dospělý doprovod. Sejdeme se k večeru, postavíme stany, vaříme čaj, postupně přiléváme čím dál víc rumu a povídáme stále větší nesmysly. Někdy po půlnoci sesbíráme zbylé děti, nacpeme je do spacáků, pak dospělé, já to ještě jednou obejdu a přepočítám, a když nikdo nechybí, jdeme spát.
Ráno se uvaří čaj, rozdají se osvědčení pravých bystrckých polárníků a jde se domů.

Jak proběhly dosavadní ročníky? Kolik lidí se této akce zúčastnilo?

Zatím šlo vždy o elitní akci, u níž ještě pár dnů před termínem hrozilo, že se nikdo nepřihlásí. Ale na poslední chvíli se vždy nějaký odvážlivec našel. Dospělých nás bylo čtyři nebo pět včetně organizátorů, dětí zhruba taky tak. Nejmladší chodily ještě do školky.
Poprvé jsme spali u lesa, přehrada tehdy nezamrzla. Podruhé už na ledu. Jak to bude letos zatím nevím, až se někdo přihlásí, dáme hlavy dohromady a dohodneme se.

Nikdo nezmrzl?

Kdepak. Ve skutečnosti – ale neříkejte to dětem – celá akce vypadá dobrodružnější, než je. První noc venku spíte v suchých věcech, je teplo, žádný problém. Druhou noc by to bylo jinačí, ale to už jsme doma.

Děti byly odvážné? Žádný strach?

Přesně tak. Všechno v klidu, byla legrace. Pokoušeli jsme se je děsit, jenže se stejně nedaly.

A dospělí?

To samé. Nikdo ani nedostal rýmu, taky proč by měl.

Popisujete to jako hotovou selanku. Nestalo se nic dobrodružného?

Na přehradu za námi přišli novináři, pan Jeřábek z Rovnosti s fotografem. Byl hrozně ostýchavý. Byla mlha… taky led praskal… Jestli si správně vzpomínám, kdosi se trochu víc nalil čajem s rumem a pak se v mlze na chvíli ztratil. Ale že by se semlelo něco většího, to ne.

Jaké vybavení účastníci potřebují?

Spacák. Kdo nemá pořádný nebo chce komfort, může dát dva do sebe. Oblečení kolik na sebe jen dáte a dostanete se s ním do spacáku. Karimatku, jednu či víc. A stan, ale ten jsme schopni půjčit. A hrnek na čaj.
Hodně záleží na očekávané teplotě. Když je mínus třináct, jako bylo v prvním ročníku, je třeba se vybavit pořádně. Letos má být jen mínus jeden, pak o nic nejde.

Kolik stojí vstupné?

Nic. První rok jsme myslím něco vybírat původně chtěli, ale pak jsme to nechali plavat. Náklady téměř žádné nejsou. Je to přátelská, sousedská akce.

Letos má Polární noc podtitul „if you wanna run cool“, proč a co to znamená?

To je z jedné písničky od Dire Straits. Co to znamená? No, je tam slovo „cool“, tak je to asi něco se zimou.

Asi nemusím předstírat, že rozumím, věřím, že vaši polárníci budou vědět, oč jde. Děkuji za rozhovor a přeji vám klidnou noc bez praskání ledu.
Fotografie a popis akce očima účastníků najdete v následujících odkazech:
Bystrcké polárníky ohrožovaly želvy a déšť, Výpověď polárníka, který přežil Polární noc
Fotogalerie zde.

 

 

-pro-

 

 

Komentáře

  1. […] Dobrodružství pro velké i malé: Polární noc už potřetí Polární noc potřetí Petr Mazálek: Polární moc (noc) slůvka ano Bystrcké polárníky ohrožovaly želvy a déšť Bystrčtí polárníci přespali na ledě Brněnské přehrady (Rovnost) Stránky Klubu rodičů Polární noc bude! Polární noc podruhé: -2013°B Tomáš Přibyl: Přežil jsem Polární noc (2012) Polárníky zahřála odvaha a nadšení (2012) […]

  2. […] noc bude i když nemrzne Dobrodružství pro velké i malé: Polární noc už potřetí Polární noc potřetí Petr Mazálek: Polární moc (noc) slůvka ano Bystrcké polárníky […]